Skip to main content

SVSU History: Earl L. Warrick Award

About the Award

The Earl Warrick Award is given annually to an SVSU faculty member who has made a significant and/or longstanding contribution to the advancement of knowledge in a recognized field of scholarship or artistic endeavor.

Letters of nomination should cite evidence of excellence in research such as the following:

• Publications of original research in refereed scholarly journals
• Exhibitions and/or performances in juried venues
• Presentations of original research at juried conferences
• External funding awards for scholarly activities
• External awards for research and publication
• Positive reviews of work in refereed journals
• Citations of work in other works


SVSU site for the Earl Warrick Award for Excellence in Research

Award Recipients

Earl L. Warrick Award for Excellence in Research

  • 1986 – Dr. Thomas J Renna (History)
  • 1987 – Dr. Suk Koo Yun (Physics)
  • 1988 – Dr. Hsuan Shen Chen (Physics)
  • 1989 – Dr. Hong Y. Park (Economics)
  • 1990 – Dr. Enayat H. Mahajerin (Mechanical Engineering & Technology)
  • 1991 – Dr. Charles T. Brown (Music)
  • 1992 – Dr. Sally A. Decker (Nursing)
  • 1993 – Dr. Gail E. Kantak (Biology)
  • 1994 – Dr. Jean E. Brown (Teacher Education)
  • 1995 – Dr. Tirumale K. Ramesh (Electrical Engineering)
  • 1996 – Hideki Kinata (Art)
  • 1997 – Dr. Jill L. Wetmore (Finance)
  • 1998 – Dr. Janet E. Rubin (Psychology)
  • 1999 – Dr. Stephen S. Lawrence (Chemistry)
  • 2000 – Dr. John V. Jezierski (History)
  • 2001 – Dr. Garry L. Johns (Mathematical Science)
  • 2002 – Dr. Alfred G. Gracciano (Occupational Therapy)
  • 2002 – Dr. Gretchen Owocki (Education)
  • 2003 – Dr. Zhidong “Patrick” Pan (Mathematical Science)
  • 2004 – Dr. Sam Sarkar (Economics)
  • 2005 – Joseph Ofori-Dankwa (Management & Marketing)
  • 2006 – Deborah Huntley (Chemistry)
  • 2007 – Hamza Y. Ahmad (Mathematical Science)
  • 2008 – Judith Kerman (English)
  • 2009 – David Karpovich (Chemistry)
  • 2010 – Eric Gardner (English)
  • 2011 – Jesse Donahue (Political Science)
  • 2012 – Robert Tuttle (Mechanical Engineering)
  • 2013 - Steve Tabor (Biology)
  • 2014 - Tai Chi Lee (Computer Science & Information Systems)
  • 2015 - Paul Teed (History)
  • 2016 - Scott Youngstedt (Sociology)
  • 2017 - Sara Beth Keough (Geography)
  • 2018 - Kaustav Misra (Economics)
  • 2019 - Olivier Huebo-Kwegna (Mathematics)